Jak získat energii

6 tipů jak získat energii

Energii lze získat mnoha způsoby. Ačkoliv je jejím hlavním zdrojem strava, tak existují i jiné způsoby, jak ji doplnit. Patří k nim třeba spánek a pohyb na čerstvém vzduchu. Zatímco během spánku si odpočinete a zregenerujete svůj mozek i svaly, tak pohybem dostanete do svého těla kyslík a perfektně se odreagujete. Podívejte se na našich 6 osvědčených tipů na to, jak doplnit energii.

Nikdy nevynechejte snídani

Snídaně je základem každého vyváženého jídelníčku a měla by odstartovat vaše každodenní aktivity. Obecně se doporučuje snídat do jedné hodiny po probuzení a snídaně by měla být podobně velká jako váš oběd či večeře. Zdravá a vyvážená snídaně, založená především na sacharidech, perfektně nastartuje váš den.

Stravujte se pravidelně a v malých porcích

Aby vám energie vydržela po celý den, měly byste se stravovat vyváženě a pravidelně. Jídlo si tedy nejlépe rozdělte na 5 až 6 porcí denně. Kromě snídaně, oběda a večeře nevynechávejte malé svačinky. Pokud chodíte spát pozdě v noci, tak si po hlavní večeři můžete dopřát ještě druhou lehčí večeři v podobě ovoce, ořechů, kousku sýru nebo oblíbeného jogurtu. Jestliže se nestravujete pravidelně, vaše hladina krevního cukru výrazněji kolísá a vy se můžete cítit unavení.

Přijímejte dostatek tekutin

Svému tělu můžete dodat energii i prostřednictvím tekutin. A neznamená to, že vypijete několik hrníčků kávy denně. Obvykle stačí pít čistou a neslazenou vodu. Naše tělo je z velké části tvořené vodou, a proto je logické, že ji musíte doplňovat. I obyčejná voda navíc obsahuje minerály a stopové prvky, bránící únavě. Na každý 1 kg své hmotnosti byste měli denně vypít 30 až 40 ml tekutin*.

Jezte potraviny bohaté na vlákninu a zdravé tuky

Potraviny bohaté na vlákninu a zdravé tuky (nenasycené mastné kyseliny) mají jedno společné. Spolehlivě vás zasytí na delší dobu. Vláknina navíc odstraňuje toxiny a odpadové látky z organismu, a tak omezuje únavu. Konzumace zdravých tuků snižuje hladinu škodlivého cholesterolu nebo zlepšuje přenos kyslíku.

Dostatečně spěte

Spánkem byste měli strávit 7 až 8 hodin denně. O lepší spánek se postará zdravý a vyvážený jídelníček, bohatý na všechny potřebné látky, stejně jako eliminace umělého světla z mobilního telefonu či tabletu při usínání.

Věnujte se sportu a pohybu

Ve vašem dni by měl mít své místo i pohyb. I když se nezvládáte věnovat každodenně cvičení, jděte alespoň na krátkou procházku, při které se nadýcháte čerstvého vzduchu. Věnovat se můžete jakémukoliv pohybu, ať už je to cvičení v posilovně, doma, chůze, běh, cyklistika nebo jízda na kolečkových bruslích.

* Zdroj: nzip.cz Kolik tekutin potřebuje lidské tělo?