Anorexie muži

Anorexie u mužů

Mentální anorexie není pouze nemocí žen a dospívajících dívek, jak se mnozí mylně domnívají. Tato psychická porucha se objevuje i u mužů, kterými je však často podceňována, a tak mívá horší následky než právě u žen. Charakterizuje ji chorobné hubnutí, nadměrné cvičení, deprese nebo i úzkostlivé stavy.

Poruchy příjmu potravy nejsou ryze ženským problémem

Anorexii, bulimii či záchvatovité přejídání většina populace vnímá jako ženské problémy. Ze zahraničních studií*) však vyplývá, že až čtvrtina nemocných jsou muži a že jejich počet neustále stoupá. Například mentální anorexie u chlapců je často přehlížena, protože se hubená postava v dospívání pojí s rychlým růstem. Mezi muži jsou pak nejvíce ohroženou skupinou homosexuálové, kteří jsou citlivější povahy a spíše podléhají mediálnímu tlaku, pobízejícímu ke štíhlé a vypracované postavě (i ten je jednou z příčin anorexie).

Mužská anorexie zrcadlí touhu po štíhlé a svalnaté postavě

Zatímco u žen je momentálně za ideál krásy považována štíhlá postava. Muž by měl mít štíhlé a vypracované tělo. Taková postava však vyžaduje spoustu práce, disciplíny a snaha může lehce sklouznout až právě k psychické poruše.

Mužská anorexie se projevuje přehnanou kontrolou jídelníčku a striktním odmítáním některých potravin. Přísný stravovací režim se kombinuje s nutkavým cvičením a často i s užíváním steroidů. Všechny tyto aspekty jsou pro tělo nebezpečné a zdraví ohrožující. Nemocný člověk je navíc mnohdy přesvědčen, že trpí nadváhou, i když to vůbec nemusí být pravda.

Velkým problémem anorexie mezi muži je její podceňování. Podceňují ji samotní pacienti a často i lékaři. Rovněž mezi nimi panují překonané názory, že anorexie je pouze ženskou nemocí. Problémy zlehčují a mnoho nemocných mužů se setkává s nepochopením.

Pomůže návštěva odborníka

Pokud trpíte mentální anorexií nebo znáte někoho ve svém okolí, kdo s touto nemocí bojuje, doporučujeme navštívit lékaře, případně psychologa či psychoterapeuta, který se na vaše problémy zaměří komplexně a pomůže vám je překonat. Také se určitě vyplatí obrátit se na výživového poradce, který navrhne optimální stravovací režim.

*) Zdroj: Lack of awareness about eating disorders in men: Study