Bigorektik si připadá slabý

Bigorexie

Bigorexie je psychická porucha, která týká nadměrného cvičení a nevhodného režimu jídla. V naší společnosti není bigorexie příliš známá. To však neznamená, že by byla méně nebezpečná než například anorexie či bulimie. Lidé, kteří touto poruchou trpí, jsou posedlí vlastním vzhledem a usilují o dosažení až nereálné fyzické zdatnosti. S touhou po změně vzhledu souvisí hodiny strávené cvičením a nevyvážený jídelníček. Oba tyto faktory často vedou k velmi vážným zdravotním problémům.

Jak poznat bigorexii

Bigorexie se označuje také jako muskulární dysmorfie, Adonisův komplex či dysmorfofobie. Nemocný člověk je posedlý vlastním vzhledem. Připadá si slabý a drobný. Snaží se maximálně cvičit, aby tento nedostatek odstranil. Dlouhé hodiny tráví posilováním, zanedbává regeneraci a nadmírou cvičení si poškozuje pohybový aparát. Posiluje bez ohledu na zranění, protože si nedokáže představit být v klidovém stavu.

Ruku v ruce s přehnaným cvičením jde nevyvážená strava zaměřená především na potraviny s vysokým obsahem bílkovin a na různé potravinové doplňky, které pomáhají s nabíráním svalové hmoty. Lidé s bigorexií také velmi často užívají anabolické steroidy.

Negativní dopady bigorexie

Nevyvážená strava spolu s anabolickými steroidy představuje velkou zátěž pro trávící soustavu, játra a ledviny. Nemocní se také sociálně izolují, protože upřednostňují cvičení před prací a společenským životem. Mají nízké sebevědomí a sami sebe vnímají jako nedokonalé.

Nemocný člověk si poruchu neuvědomuje a bohužel ani jeho okolí ji mnohdy nedokáže včas odhalit. Tělo je týrané nejen fyzicky, ale často i psychicky. Protože tento styl života je poměrně drahý, utratí bigorektik své peníze za vstupy do posilovny nebo za potravinové doplňky a na úhradu dalších životně důležitých výdajů mu nezbývají peníze. Může pak snadno ztratit zaměstnání nebo se dostat do dluhů.

Zatímco mentální anorexie a bulimie postihuje především ženy, bigorexii pozorujeme mezi muži. Má pro ně vážné důsledky jak zdravotní tak sociální. Proto se v případě podezření na toto onemocnění ihned obraťte na lékaře.