Cvičení s ohledem na zdraví: Tipy pro zdravé klouby, silné a pružné tělo

Zdravé klouby, síla a pružnost těla jsou klíčové faktory pro dosažení celkové fyzické pohody a kondice. Při správném přístupu k cvičení můžete nejen posílit svaly a zlepšit svou kondici, ale také zajistit ochranu a péči o své klouby.

Cvičení, které je šetrné k vašim kloubům, je důležité nejen pro ty, kteří se již aktivně věnují sportu, ale také pro všechny, kdo chtějí udržovat své tělo zdravé a pohyblivé. Klouby jsou spojovacími body mezi kostmi a umožňují pohyb a flexibilitu. Jejich správná péče je zásadní pro prevenci poranění a snížení rizika onemocnění, jako je artróza.

V tomto článku vám představíme užitečné tipy, jak cvičit s ohledem na zdraví vašich kloubů a současně vybudovat pevné a pružné tělo. Naučíme vás správné techniky cvičení, které minimalizují riziko poranění kloubů a přinášejí vám maximální výsledky. Zaměříme se na vhodné sportovní aktivity, které posilují svaly, zlepšují flexibilitu a podporují zdravé klouby.

Pokračování textu Cvičení s ohledem na zdraví: Tipy pro zdravé klouby, silné a pružné tělo
Kalorická hodnota zeleniny

8 tipů jak přibrat zdravým a rozumným způsobem na váze

Můžete si dát k snídani tři chleby, k obědu si na rozdíl od kolegů v práci dopřát klidně dvojitou porci, během dne si dopřát něco dobrého, večer to zakončit velkou večeří a pořád jste hubení? Mnozí vám vaše spalování jistě závidí, ale vás to může už pěkně štvát. Jak přibrat na váze zdravým a rozumným způsobem?

Pokračování textu 8 tipů jak přibrat zdravým a rozumným způsobem na váze
Hubená dívka jí okurku

Nedostatečný energetický příjem aneb co když málo jím

Když chcete přibrat nějaké to kilo, je velmi důležité pohlídat si dostatečný energetický příjem. Nejde pouze o pokrytí bazálního metabolismu, ale také o příjem pro všechny každodenní aktivity. Pokud se snažíte přibírat, měli byste tělu vytvořit dostatečnou rezervu, aby mělo z čeho tvořit novou hmotu.
Pokračování textu Nedostatečný energetický příjem aneb co když málo jím

Energeticky vydatné jídlo

Chutně proti únavě

Aby naše tělo správně pracovalo, potřebuje dostatek energie. A když vám tato energie schází, můžete se cítit až extrémně unavení. Rovnice, v níž by měl energetický příjem pokrýt výdej organismu, platí i v případě únavy. Jestliže máte hodně náročnou práci, studujete nebo se aktivně věnujete nějakému sportu a k tomu málo jíte nebo máte špatnou skladbu potravin, tak určitě nebudete mít energie na rozdávání.
Pokračování textu Chutně proti únavě

Tuky ve výživě - různé druhy

Tuky ve výživě

Mnoho lidí roli tuků ve vyváženém jídelníčku podceňuje. Přitom právě potraviny bohaté na tuky jsou největším zdrojem energie pro naše tělo. Jejich zastoupení ve stravě by mělo činit až 35 %, a to i z důvodu, že tuky jsou nositeli celé řady látek nezbytných pro správné fungování organismu. Jídlu také dodávají chuť a vůni nebo rychleji nastolují pocit sytosti.
Pokračování textu Tuky ve výživě

Chalva řecká s mandlemi

Chalva

Chalva neboli také halva je tradiční orientální pochoutka, která se však ještě před druhou světovou válkou běžně vyráběla i v Československu a prodávala se třeba na poutích nebo na jarmarcích. Pak na několik let zájem opadl a dnes je opět k dostání, i když není tak běžná. Narazíte na ni nejčastěji v prodejnách se zdravou výživou, v obdobně zaměřených internetových obchodech a také v některých supermarketech.
Pokračování textu Chalva

Běžící anorektická žena

Refeeding po anorexii

Mentální anorexie se vyznačuje výrazným omezením příjmu potravy. Nemocný člověk téměř nejí a dostává se tak na kritickou podváhu, která je pro jeho zdraví i život velmi nebezpečná. Tělu chybí veškeré základní živiny a začíná chřadnout. Jakmile je anorexie překonána, je potřeba opět příjem potravin navýšit a dostat své tělo zpět do zdravé kondice. Tento refeeding ale má určitá pravidla. V případě jejich nedodržení může dokonce ohrozit křehké zdraví nemocného.
Pokračování textu Refeeding po anorexii