Co je BMI - Body Mass Index

Co je BMI a jak se počítá

Co je to BMI? Pod touto zkratkou si můžete představit Index tělesné hmotnosti neboli také Queteletův index. Zkratka je odvozena z anglického Body mass index. Výpočtem BMI získáte číslo, podle kterého můžete orientačně posoudit, zda máte zdravou váhu, podváhu nebo nadváhu. S BMI si spočítáte, kolik kilogramů potřebujete přibrat nebo naopak jak hodně musíte zhubnout, abyste dosáhli zdravé hmotnosti.

BMI se řadí mezi nejčastěji používané indexy v této oblasti, ačkoliv není stoprocentně směrodatné. Doporučuje se spolu s ním počítat také například Brocův index nebo WHR index. Ty rovněž podají informace o vaší postavě.

Směrodatnost ukazatele BMI

BMI má využití spíše pro statistiky, protože ignoruje stavbu těla, množství svalů a další faktory, které jeho spolehlivost výrazně ovlivňují. Svaly jsou totiž těžší než tuk, takže i štíhlý člověk, co má hodně svalové hmoty a málo tuku, může mít vysoké BMI a podle tabulek mít nadváhu či obezitu. Výsledek BMI proto berte vždy s rezervou a i když se pravidelně vážíte, kontrolujte také své míry a pozorujte v zrcadle, jak se mění vaše tělo.

Jak na výpočet BMI

Abyste si spočítali BMI, potřebujete znát svou hmotnost v kilogramech a výšku v metrech. Z výšky spočítáte druhou mocninu a hmotnost tímto číslem vydělíte. Výsledek pak porovnáte s tabulkou klasifikace BMI, ve které jsou uvedené hodnoty pro jednotlivé kategorie: podvýživa, podváha, zdravá váha, nadváha nebo obezita (rozlišuje se několik stupňů obezity).

BMI =\frac{hmotnost (kg)}{v\acute{y}\check{s}ka (m)^{2}}

Výšku měřte při nádechu, ideálně po drobném rozcvičení. Zadávejte maximální hodnotu. Hmotnost získáte zvážením ráno na lačno.

Hodnota indexu se pohybuje od 16,5 (takto nízké číslo svědčí o velmi závažné podvýživě) a může být i vyšší než 40 (to zase značí morbidní obezitu, která může rovněž ohrožovat vaše zdraví). Vzorec je velmi jednoduchý. Představu o svém těle totiž získáte jen ze dvou hodnot – ze své váhy a z výšky.

BMI kalkulačka

 

Klasifikace BMI

Kategorie Rozsah BMI
těžká podvýživa ≤ 16,5
podváha 16,5–18,5
ideální (zdravá) váha 18,5–25
nadváha 25–30
obezita prvního stupně 30–35
obezita druhého stupně 35–40
obezita třetího stupně (též morbidní obezita) > 40

Hodnoty BMI indexu mají pouze informativní charakter. Pro kvalifikované vyhodnocení své váhy se obraťte na lékaře – specialistu na výživu nebo na výživového poradce.