Mentální bulimie je nebezpečnou poruchou příjmu potravy. Často se zaměňuje s anorexií, která je ale charakteristická tím, že nemocný člověk jídlo zcela odmítá. Na rozdíl od ní se při bulimii střídají fáze extrémního hladovění a přejídání, za kterým často následuje zvracení, užívání laxativ nebo duretik. Bulimii je náročnější odhalit, protože při ní nemusí docházet k tak výraznému úbytku na váze.
Jaké jsou příčiny a příznaky bulimie
Příznakem může být hladovění a stejně tak i přejídání. Pokud nejste s nemocným člověkem v bezprostředním kontaktu, jen velmi těžko nemoc odhalíte. Bulimie se často označuje i jako sebedestruktivní forma manipulace s jídlem.
Nemocný se trápí strachem ze zvýšení hmotnosti, a proto si až přehnaně hlídá svůj jídelníček. Chce mít neustálou kontrolu nad jídlem. Jakmile poruší hladovění, dostaví se pocity viny, zoufalství a bezmoci. Bulimie je často spojena se stresem, s depresemi nebo potlačováním pocitů. Jídlo v těchto případech funguje také jako řešení psychických problémů.
Mentální bulimie má vážné následky
Jedná se velmi nebezpečné onemocnění, které může nemocného člověka ohrozit na životě. Často můžeme slyšet, že jde jen o projev slabé vůle. Rozhodně tomu tak není. Jedná se o vážnou nemoc, kterou, když u někoho odhalíte, je nutné začít co nejdříve řešit. Léčba bulimie se neobejde bez asistence odborníka.
Mentální bulimie ohrožuje tělo po fyzické i psychické stránce. Kvůli častému zvracení hrozí poškození zubní skloviny, zvýšená kazivost zubů nebo zápach z úst. Dále je zde zvýšené riziko zánětů a poruch trávení, bolestí hlavy, nízkého krevního tlaku, dehydratace, poruch ledvin, menstruačního cyklu či dokonce zástavy srdeční činnosti. Tato nemoc nejčastěji postihuje dívky v dospívajícím věku.
Léčba
Léčba bulimie by vždy měla probíhat po konzultaci s odborníkem – lékařem či výživovým poradcem, který si s nemocným člověkem promluví o zdravotních důsledcích a rizikách. Podstatné je přerušení cyklu přejídání – zvracení – výčitky – hladovění. Dále sestaví vhodný vyvážený jídelníček, který opravdu povede k odbourání tukové tkáně (pokud to je potřeba) a ne pouze ke ztrátě vody a svalů. Protože se bulimie dotýká i psychiky, je dobré léčbu konzultovat s psychologem.