Potraviny obsahující bílkoviny

Co to jsou bílkoviny

Bílkoviny se běžně označují také jako proteiny. Spolu se sacharidy a tuky patří mezi základní makroživiny. Jsou podstatou všeho živého na naší planetě. Doplnit je můžete pouze stravou, tělo si je jinak neumí vyrobit a ani není schopné si je ukládat do rezervy (jako tuky nebo sacharidy).

Bílkoviny ve stravě a jejich role

Bílkoviny jsou pro naše tělo nenahraditelné a díky jejich optimálnímu příjmu si snáze udržíte svalovou hmotu. Jejich vyvážený příjem je doporučovaný jak při hubnutí, tak i při přibírání. Denně by měly tvořit přibližně 10 až 15 % z celkové přijaté energie – to znamená, že by se váš denní příjem bílkovin měl pohybovat mezi 1 až 1,2 gramy na 1 kilogram vaší hmotnosti.* Denní příjem proteinů je však velmi individuální, závisí totiž i na vašich cílech a na dalších faktorech.

Jak se projevuje nedostatek bílkovin

Jak poznáte, že vám bílkoviny chybí? Jejich nedostatek se často spojuje s opakovanými chutěmi na sladké nebo také obecně s pocitem hladu. Dále ho provází poruchy imunity, vznik otoků nebo špatné hojení ran. Pokud je váš příjem nedostatečný, organismus si bere bílkoviny ze svalů, takže dochází k jejich pozvolnému úbytku.

Potraviny bohaté na bílkoviny

Rozlišujeme rostlinné a živočišné bílkoviny. Ze živočišných zdrojů stojí za zmínku maso, ryby, mléko a další mléčné výrobky nebo vejce. Tyto potraviny zpravidla kromě bílkovin mají i určitý podíl tuku. Jestliže hledáte vydatné bílkovinné jídlo, zaměřte se například na steaky z libového masa, tvarohy nebo cottage sýry, kde je bilance většinou ku prospěchu bílkovin.

Z rostlinných bílkovinných zdrojů jsou v popředí luštěniny (sója, čočka, hrách). Dále tu jsou celozrnné obiloviny a obecně výrobky ze sóji, jako třeba tofu. Pro vegany a vegetariány je tato část jídelníčku velmi důležitá, pokud při jeho sestavování nechtějí nic zanedbat.

Alternativou pro běžně dostupné potraviny jsou i různé proteinové přípravky (ideálně ve formě sypkých prášků, které stačí jen smíchat s vodou či mlékem). Proteinové prášky jsou celkem chutné a vhodné pro mnoho účelů. Je jedno, zda se věnujete sportu či nikoliv, zda přibíráte nebo hubnete. Díky proteinovým preparátům si lépe pohlídáte svůj doporučený denní příjem.

Zdroj: Vím co jím