Omezení příjmu potravy v kombinaci s požíváním alkoholu se odborně označuje jako drunkorexie či alkorexie. Jedná se o velmi vážnou psychickou poruchu. Nejčastěji postiženou skupinou jsou mladší dívky a ženy (dle provedených amerických studií studentky), které touží po štíhlé postavě a zároveň si chtějí užívat nekončících večírků, kde je samozřejmostí i konzumace alkoholu.
Jak se drunkorexie projevuje
Lidé s touto poruchou výrazně omezují energii přijatou z potravin. Během týdne přijmou jen minimum kalorií a v kombinaci s konzumací alkoholu pro ně může být drunkorexie i smrtelná. Omezování jídla pramení ze strachu z přibývajících kilogramů, protože samotný tvrdý alkohol je samozřejmě kalorický.
Alkohol zároveň zažene hlad a umožní zapomenout, takže strach z přibírání může i dočasně odeznít. Místo něj se dostaví záchvatovité přejídání, kdy postižený člověk v opilosti zkonzumuje velké množství jídla najednou. Někdo také míchá alkohol s energetickými nápoji, protože nabudí metabolismus, podpoří látkovou výměnu a zvýší energetický výdej.
Negativní dopady drunkorexie
Drunkorexie negativně působí na krevní tlak a na srdeční činnost. Nemocné osoby nevnímají únavu, mohou zkolabovat a jsou známé i případy náhlého úmrtí. Hrozí otrava alkoholem, protože ten se v prázdném žaludku vstřebává mnohem rychleji.
Člověk s drunkorexií si může během krátké doby vybudovat závislost na alkoholu, je často podrážděný, až agresivní. V neposlední řadě drunkorexie způsobuje poruchy menstruačního cyklu a tvorby krve, dehydrataci, vypadávání vlasů, křehnutí kostí a poškození zubů. Tyto stavy navíc provází neustálá nespokojenost a úzkost při pohledu do zrcadla. Výjimkou není ani narušení vztahů s blízkými osobami.
Jak léčit drunkorexii
Léčba drunkorexie je velmi náročná, protože je nutné vyléčit jak samotnou poruchu přijímání potravy, tak i alkoholismus. Pozitivní výsledky přinášejí návštěvy u psychologa či psychiatra a skupinové terapie. V mnoha případech je nutná hospitalizace. Na úspěšném návratu do normálního života se významně podílí kontakt s rodinou a přáteli.
Jak vyplývá z výše uvedeného, tato porucha příjmu potravy s sebou nese vážné zdravotní komplikace a může být i smrtelná. Jestliže na sobě nebo na někom z vašich blízkých pozorujete její příznaky, zajděte se bezodkladně poradit se svým lékařem, případně výživovým poradcem.