Nechutenství - děvčátko nechce kaši

Jak na nechutenství

Nechutenství či odmítání potravy má mnoho příčin, které mohou být fyzického i psychického charakteru. Chuť k jídlu je sice přirozená pro každého z nás, existují však příčiny, co ji mohou náhle omezit. Pak se vždy jedná o problém, který, pokud rychle neodezní, je vhodné konzultovat s lékařem. S nechutenstvím se jednou za čas potýká každý bez rozdílu věku – malé děti, dospívající, dospělí i senioři.

Hlavní příčiny nechutenství

Nechutenství k jídlu je častým příznakem nějakého onemocnění. Může se jednat o chřipku, angínu i běžné nachlazení. Často souvisí s dalšími zažívacími potížemi a s onemocněními trávícího traktu, případně i s nemocemi jater, ledvin a dalších orgánů. Nechutenství se též objevuje v souvislosti s nádory, u onemocnění mozku či při úrazu hlavy. Může provázet chudokrevnost nebo být vedlejším účinkem při užívání některých léků.

Nechuť k jídlu též souvisí se stresem. U dětí ji může způsob přehnaný zájem rodičů o stravování a stolování. U dospělých je na vině jakákoliv stresující situace, ať už pracovního nebo osobního charakteru.

Snížená potřeba jídla může být u některých osob i normální. Jedná se například o některé děti či seniory. Pokud energie z přijatých potravin pokrývá bazální metabolismus a pohled na jídlo nezpůsobuje žaludeční nevolnosti, není nutné ihned volat lékaře. Spíše se pokuste do jídelníčku zařadit potraviny, které chuť k jídlu povzbudí.

Léčba nechutenství

Při dlouhodobých problémech s nechutenstvím ale určitě doporučujeme lékaře navštívit. Ten by vám měl udělat celkovou prohlídku a odhalit příčiny vašich potíží. Během nechutenství je potřeba doplnit vitamíny a minerály, které by tělo jinak získalo přirozeně z potravy. Vhodné je v tomto případě užívání potravinových doplňků.

Nechutenství často vyřeší změna stravovacích návyků, kdy budete jíst častěji během dne menší porce, a tak se nebudete muset do jídla zbytečně nutit. Vyzkoušet můžete též pití žaludečního či mátového čaje a konzumaci zakysaných mléčných výrobků, protože ty přirozeně podporují chuť k jídlu. Apetit stimulují také vybrané druhy ovoce – například grepy, pomeranče nebo jablka.