Přibrat a neztloustnout

Jak přibrat a neztloustnout

Potřebujete přibrat, ale obáváte se, že když začnete více jíst, tak ztloustnete? Ideální je samozřejmě nabírání svalové hmoty. Pokud jste ale velmi štíhlé postavy, tak se pravděpodobně nevyhnete ani mírnému zvýšení tuku v těle. Ani ten není vždy na škodu, protože naše tělo nějaký tuk potřebuje. Klíč k úspěchu představuje vyvážený jídelníček spolu s vhodnými pohybovými aktivitami.

Co dělat, když nemůžu přibrat na váze

Jestliže máte velmi nízkou hmotnost, měly by vaše kroky vést nejprve k lékaři, který vyloučí možné zdravotní problémy. Když je vaše zdraví v pořádku, tak se odpověď na otázku „Proč nemůžu přibrat?“ skrývá ve vašem životním stylu.

Komplexní sacharidy, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny

Tyto tři složky by měly být v jídelníčku rovnoměrně zastoupeny. Nejprve si udělejte přehled o tom, co vše za den sníte a spočítejte si svůj energetický příjem. Zjistěte si hodnotu bazálního metabolismu, kterou by přijaté potraviny měly vždy pokrýt. Musíte ale také počítat s energií potřebnou na každodenní aktivity.

Pokud chcete přibrat, vydaná energie nesmí být vyšší než přijatá. Obecně se udává, že by příjem doporučený pro udržení hmotnosti měl být navýšen o 20 %. Jídlo si pak rozdělte na 5 až 6 porcí za den.

Jezte dostatek ovoce a zeleniny. U každého hlavního jídla nezapomínejte na porci sacharidů v podobě pečiva, rýže, brambor či těstovin. Důležitá je také konzumace dostatečného množství bílkovin, z nichž tělo buduje svalovou hmotu. Patří mezi ně maso, vejce, mléčné výrobky. Pokud jde o tuky, tak do jídelníčku zařaďte ořechy a rostlinné oleje. Kvalitní potraviny vám umožní přibrat a neztloustnout.

Vhodné sportovní aktivity

Co se týká sportu, zaměřte se především na silový trénink. Sportovní aktivity jako běh, jízda na kole či na kolečkových bruslích nejsou příliš vhodné, protože během nich dochází ke spalování velkého množství energie.

Nevíte si rady se sestavením vhodného jídelníčku? Obraťte se na odborníky, kteří vám dají užitečné rady a tipy.