Vyvážování stravy

Jak zdravě jíst – vyvážená strava

Zdravý a vyvážený jídelníček je důležitý nejen pro ty, kteří se snaží zhubnout. Pokud chcete svému tělu dát všechny potřebné živiny a chcete po něm, aby fungovalo na plné obrátky, je zdravá a vyvážená stravě nezbytná. Co si pod těmito pojmy představit? A jak si sestavit hodnotný jídelníček pro každý den?

Co to je vyvážená strava

Ať už hubnete, přibíráte nebo udržujete svou hmotnost, říká se, že alespoň 80 % potravin, které jíte, by mělo být v souladu se zásadami zdravého životního stylu. To znamená, že někdy si můžete dopřát i smažená nebo sladká jídla – zkrátka to, na co máte chuť, byť jen v omezeném množství. Pod pojmem vyvážená strava si můžeme představit takové stravování, které je pestré a potraviny jsou vybrané s ohledem na věk, pohlaví, pohybovou aktivitu nebo i zdravotní stav.

Vyvážený jídelníček zahrnuje všechny zdraví prospěšné potraviny, jako je maso, zelenina, ovoce, mléčné výrobky, ryby, obiloviny, luštěniny atd. Z těchto skupin potravin vybíráte jednotlivé položky, které obměňujete, a tak dosáhnete pestrého a vyváženého stravování. Důležité je vždy vycházet ze zmíněných základních surovin a preferovat tu zdravější variantu. Například si dáte raději maso než uzeninu, zvolíte tvaroh před ochuceným jogurtem, nebo domácí koláč před kupovanou sušenkou.

Při sestavování jídelníčku vycházejte z potravinové pyramidy

Česká potravinová pyramida
Zdroj obrázku: Fórum zdravé výživy – Pyramida FZV

Potravinová pyramida graficky znázorňuje, co byste měli jíst a jak často. Jestliže netrpíte potravinovou alergií či intolerancí, nemá smysl vynechávat některé potraviny, jak často doporučují moderní diety. Denně byste měli sníst pět až šest porcí přílohy ve formě obilovin či brambor. Preferujte však vícezrnné obiloviny, které mají pro naše tělo vyšší přidanou hodnotu.

Dále se doporučuje tři až pět porcí zeleniny a dvě až tři porce ovoce denně, protože ovoce zároveň obsahuje velké množství cukru. Druhy ovoce a zeleniny střídejte. Každý den byste si měli dát také dvě až tři porce mléčných výrobků (jedna porce je například sklenice mléka nebo kelímek jogurtu) a jednu až tři porce masa, ryb, luštěnin nebo vajec.

A co vynechat? Jen okrajově konzumujte uzeniny, slazené nápoje a kupované sladkosti.

Dobrou volbou je obrátit se na výživového poradce. Ten sestaví jídelníček na míru přesně podle potřeb vašeho těla.