Jídelníček na přibírání zdravý a vyvážený

Jídelníček na přibrání – jak by měl vypadat

Potřebujete přibrat a nevíte si rady s jídelníčkem? Aby vaše hmotnost stoupala, musí být energetický příjem vyšší než výdej. Proto je potřeba dostatečně jíst a v průběhu celého dne doplňovat energii. Jídelníček na přibrání by měl být zdravý a vyvážený. Zapomeňte na sladkosti a na rychlé občerstvení. Po těchto potravinách sice přiberete, můžete si ale přivodit i zdravotní problémy.

Jídelníček pro zdravé přibrání na váze

Za nízkou hmotnost často mohou špatné stravovací návyky. Stravujete se nepravidelně, vynecháváte snídani a obědváte ve stresu? Tyto návyky určitě změňte.

Při nabírání je důležité pravidelné stravování, které zahrnuje tři hlavní jídla (snídani, oběd a večeři). Ta doplňte ještě lehkou dopolední a odpolední svačinou, případně druhou večeří. Důležité je nevynechávat snídani, protože ta po ránu nastartuje váš metabolismus.

Rozdělte si jídlo v průběhu celého dne

Oběd by měl být největším jídlem z celého dne a měl by tvořit přibližně 35 % z vašeho příjmu. Jídelníček pro přibírání obsahuje též obdobně velkou snídani a večeři (20 až 25 % příjmu) a lehké svačinky kolem 10 % z přijatých kalorií. Mezi jídly dodržujte dvou až tří hodinové odstupy. Snídejte do hodiny po probuzení a večeři jezte přibližně dvě až tři hodiny před spaním, aby vaše tělo mělo čas přijaté potraviny strávit.

Jídelníček při podváze

Snídaně – Na snídani je ideální celozrnné pečivo se šunkou a sýrem, ovesné vločky s jogurtem, případně kousek ovoce.

Dopolední svačina – K dopolední svačině můžete zvolit ovoce, jogurtový nápoj, balení oblíbených ovesných sušenek nebo třeba müsli tyčinku.

Oběd – K obědu doporučujeme polévku i hlavní jídlo. Polévka záleží na vašem výběru. Součástí hlavního jídla by měly být bílkoviny, tuky i sacharidy – vhodné je například maso s libovolnou přílohou.

Odpolední svačina – Může být podobná dopolední svačině. Vhodné jsou mléčné výrobky, ořechy, pečivo.

Večeře – K večeři doporučujeme pečivo, šunku, sýr, vejce a samozřejmě zeleninu (zelenina či ovoce by měly být součástí každého jídla).

Jídelníček na přibírání, který bude na míru odpovídat vašim specifickým potřebám, vám nejlépe sestaví výživový poradce. Ten vezme v potaz váš bazální metabolismus a celkový energetický výdej.