Žena si stoupá na váhu

Kdy se vážit a jak

Osobní váhu má doma téměř každý z nás. Víte ale, jak se správně vážit? Ať už hubnete, přibíráte nebo udržujete svou postavu, neměli byste mít z osobní váhy zbytečně strach. Číslo, které ukáže, totiž nemusí být stoprocentně směrodatné pro vaše hubnutí či přibírání. Váha neudělá přesný rozbor vašeho těla a spíše tedy záleží na vašich pocitech.

Kdy se vážit – ráno, odpoledne nebo večer?

Pokud pravidelně sledujete vývoj své hmotnosti, měli byste se vždy vážit ve stejnou denní dobu. Je zbytečné stoupat na váhu častěji než jednou týdně. Celý rituál stačí opakovat jen jednou za 14 dní.

Ideální je, vážit se hned ráno po toaletě, před snídaní a pouze ve spodním prádle. I tak ale může vaše hmotnost vykazovat odchylky – u žen ji ovlivňuje například menstruační cyklus a doporučuje se tedy porovnávat navážené hodnoty pouze se staršími hodnotami ze stejné části cyklu.

Zatímco některé osobní váhy ukazují pouze hmotnost, tak jiné dokážou provést i komplexní analýzu vašeho těla – spočítají vodu, vyčíslí tukovou tkáň a svalovou hmotu. Tyto výsledky ale vždy berte s rezervou, protože jsou poměrně nepřesné. Pro získání přesných informací o složení vašeho těla se obraťte na odborné pracoviště.  Chcete-li pravidelně sledovat vývoj své postavy, doporučujeme kromě vážení měřit také problémové partie – například obvod v pase, obvod přes boky atd.

Když se zvážíte v odpoledních nebo ve večerních hodinách, může být vaše hmotnost i o několik kilogramů vyšší než ráno. Čím to je způsobené? Zatímco ráno stoupáte na váhu na lačný žaludek, tak během dne přijmete velké množství vody a potravy, což se do vaší hmotnosti samozřejmě promítne.

Jak se správně vážit, aby výsledky byly co nejpřesnější

Osobní váhu umístěte na tvrdý a rovný povrch. Doporučuje se vážení na dřevěné nebo na PVC podlaze, nikoliv třeba na koberci. Na váze stůjte vždy vzpřímeně a celou plochou obou chodidel.

Nepředklánějte se, nestoupejte si na špičky ani na paty, protože všechny vaše pohyby mohou ovlivnit navážený výsledek. Ten zkreslí například i křivá podlaha, která vám tak přidá nebo ubere nějaké to deko. Moderní váhy by se proto měly pravidelně kalibrovat. Pokud tedy chcete být opravdu důslední, tak pomocí vodováhy kontrolujte, že je vaše váha rovně.

Zdroje: Vím, co jím