Hubená dívka jí okurku

Nedostatečný energetický příjem aneb co když málo jím

Když chcete přibrat nějaké to kilo, je velmi důležité pohlídat si dostatečný energetický příjem. Nejde pouze o pokrytí bazálního metabolismu, ale také o příjem pro všechny každodenní aktivity. Pokud se snažíte přibírat, měli byste tělu vytvořit dostatečnou rezervu, aby mělo z čeho tvořit novou hmotu.

Znáte svůj denní energetický příjem?

Energetický příjem je individuální záležitostí a nejlépe vám ho spočítá výživový poradce. Ani ten však nezná přesnou rychlost vašeho metabolismu, a proto vám obvykle navrhne jídelníček, který dodržujete a za několik týdnů vyhodnotí, zda takto stanovený příjem byl dostatečný.

Jestliže si sami chcete spočítat energetický příjem, věnujte pozornost všemu, co za den sníte a tyto potraviny si zapisujte. Následně s pomocí kalorických tabulek můžete vyhodnotit, zda je váš energetický příjem a také skladba potravin ideální, případně snáze posoudíte co všechno změnit.

Energetická rovnováha v organismu je důležitá

V souvislosti s dostatečným/nedostatečným energetickým příjmem se často skloňuje termín energetická rovnováha neboli bilance. Ta může být vyrovnaná, pokud se váš příjem rovná výdeji – je ideální pro lidi, co si udržují svou hmotnost (nechtějí hubnout ani přibírat). Energetická bilance může být i pozitivní (příjem je vyšší než výdej) – právě o tu se při přibírání snažíte. Negativní energetická bilance představuje pravý opak a vystihuje situaci, kdy se organismu energie nedostává.

Negativní energetická bilance stojí za řadou zdravotních problémů

Nedostatečný energetický příjem může být pro tělo velmi nebezpečný. V extrémních případech vede i k poruchám příjmu potravy. Tělu však není příjemný ani tehdy, když máte podváhu a měli byste přibrat, což se samozřejmě s malým množstvím přijaté energie nedaří.

Hlavním nepříznivým projevem negativní energetické bilance je zpomalení metabolismu. Vaše tělo ví, že mu nedáváte dostatek energie, a proto s ní šetří. Jestliže si organismus na tento stav zvykne, trvá dlouho, než se opět naplno rozběhne. Vy mezitím často pocítíte velkou únavu, malátnost či obecně ztrátu chuti do života.

Únava, snížená imunita nebo špatná nálada

Chybějící energii tělo pak čerpá například ze svalových vláken (v souvislosti s rozpadem svalových vláken se často hovoří o takzvaném katabolismu), čímž se ještě více vysílí a vy pak navíc začnete hubnout (místo přibírat). Únava také může mít podobu chronického stavu či špatné regenerace. Doplnění chybějících vitamínů, minerálů a dalších nezbytných látek pak tělu trvá mnohem déle.

Nedostatečný energetický příjem dále doprovodně vede ke snížení imunity nebo ke špatné náladě. Protože na první pohled může být těžké tyto projevy odhalit, doporučujeme vám dlouhodobě dbát na vyvážený a bohatý jídelníček, který je prvním krokem k pevnému zdraví.