Nibbling - uždibování

Nibbling neboli uždibování

Máte pocit, že musíte neustále něco jíst? I s přesně naplánovaným jídelníčkem podléháte během dne chutím a mlsáte u televize nebo když jdete kolem ledničky? Pak vás pravděpodobně trápí nibbling. Tento odborný název popisuje uždibování či zobání až nekontrolovaného množství potravin v průběhu dne. Kvůli nibblingu ztratíte přehled nad tím, co po celý den sníte. Může navíc přejít do chronické formy, kdy už má příznaky poruchy příjmu potravy.

Jak se nibbling projevuje

S nibblingem se pojí výše zmíněné symptomy. Jedná se o neustálé uzobávání potravin, během kterého člověk přijme velké množství energie a ztrácí tak přehled o svém celkovém energetickém příjmu. Z tohoto důvodu nibbling vede k rozvoji obezity. Často se vyskytuje v kombinaci s dalšími poruchami příjmu potravy, jako je třeba mentální anorexie, bulimie nebo záchvatovité přejídání.

V naší společnosti se nibbling částečně považuje za běžný a u spousty lidí, kteří nemají pevný jídelníček či stravovací plán, se spojuje s normálními stravovacími návyky. Na druhou stranu i on je na vině toho, že naše populace tloustne.

Jak se naučit ovládat své chutě

Máte slabou vůli a nedaří se vám uzobávání během dne zabránit? Pak si pro něj vyhraďte část svého energetického příjmu, případně se pokuste zobat zdravěji. Jídlo si během dne dobře rozplánujte a nějaké kalorie si ušetřete na večer k televizi. Jídlo si však pečlivě odvažte a připravte. Spokojte se s přidělenou porcí a už si nepřidávejte. Poslouží takto například oříšky nebo třeba nakrájená zelenina, tvrdý sýr a šunka.

Uzobáváte odpoledne zbytky jídla od oběda nebo koláč z plechu? Naučte se jídlo po uvaření/upečení a vychladnutí ihned uklízet. Schováte ho tak před sebou a při další cestě do kuchyně ho neuvidíte, takže si pravděpodobně neuždíbnete.

Zbytky jídla z večerní oslavy nebo po dětech bez milosti vyhoďte do koše. Nikdy je nedojídejte. Ačkoliv prvním impulsem je litovat vyhozeného jídla, je to však lepší, než nechtěně přibrat a kvůli kilům navíc se psychicky trápit.

V článku jsou použity informace z FITHALL.cz a Obesity NEWS.