Orthorexie

Ortorexie

Všeho s mírou. To platí i o zdravém stravování. Může se z něj totiž vyvinout závislost. Máte-li strach z nezdravých jídel a touha po extrémně zdravých potravinách má u vás znaky posedlosti, možná trpíte ortorexií (orthorexií). Jedná se o vážnou psychickou nemoc, která spadá mezi poruchy příjmu potravy. Její název je odvozen ode dvou řeckých slov – orthos (správný) a orexis (chuť).

Jak se projevuje ortorexie

Přehnaný důraz na zdravé stravování může mít negativní dopady na celkové zdraví člověka. V extrémních případech se může podepsat fyzicky i psychicky. Pokud se někdo až fanaticky zaměřuje na zdravou stravu, může se na zdravých potravinách stát závislý. Toto onemocnění identifikoval ve své knize Fanatici zdravé stravy (Health Food Junkies) americký lékař Steven Bratman, který lidi závislé na zdravé stravě označuje jako „feťáky zdravé výživy“.

Samozřejmě každý, kdo jí zdravě a vyhýbá se nezdravým potravinám, není ihned ortorektik. Jíst podle zásad zdravé výživy je samozřejmě zcela normální a správné. Bohužel i běžný zájem o zdravé jídlo se může změnit v nebezpečnou závislost.

Jedním z poznávacích znamení ortorexie může být například to, že člověk striktně odmítá jakékoliv jiné potraviny než ty označené jako BIO. Zpočátku pečlivě zkoumá složení nezdravých jídel, později se zaměřuje i na ta zdravá a některá z nich se mu rovněž začínají zdát nebezpečná. Vyřazuje z jídelníčku další potraviny a postupně tak snižuje svůj energetický příjem a začínají mu chybět potřebné živiny.

Ortorektik má až panickou hrůzu z pozření něčeho nezdravého, hubne a často i trpí podvýživou. Z tohoto pohledu je ortorexie stejně nebezpečná porucha příjmu potravy jako anorexie nebo bulimie. Mezi anorexií a ortorexií je však jeden zásadní rozdíl. Anorektici se bojí přijmout větší množství jídla, ortorektici na rozdíl od nich nechtějí přijímat jídlo nekvalitní.

Negativní dopady ortorexie

Nemocný člověk hubne a stává se podvyživený. Chybí mu potřebné vitamíny a minerály, a to se negativně projevuje na kvalitě pokožky, vlasů či nehtů. Trpí úzkostí, depresemi a pocity osamění, protože vlivem svého přísného režimu se vyčleňuje ze společnosti. Rizikem je také osteoporóza a u žen často dochází ke ztrátě menstruace. Ortorexie je nemoc a proto je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Neodkládejte to, jde o život.

Pokud si nejste jisti svými stravovacími návyky, obraťe se na odborníky. Výživový poradce vám sestaví zdravý a vyvážený jídelníček.