Podváha - vyřeší ji závaží

Podváha – jak ji řešit

Podváha či v extrémním případě podvýživa může být životu nebezpečná. Vzniká jako důsledek nedostatečné výživy – energetický příjem je nižší než výdej. Problémem však mohou být nejen malé porce jídla, ale s podváhou také souvisejí různé poruchy trávení a vstřebávání živin, zvýšená funkce štítné žlázy, septické stavy a další závažná onemocnění. Opakem podváhy je nadváha.

Jaké zdravotní problémy způsobí podváha

Velká podváha ohrožuje zdraví, protože způsobuje únavu, svalovou slabost, závratě, chudokrevnost a má celkově negativní vliv na imunitní systém. V horších případech se projevuje také změnami v srdeční činnosti, změnami dýchání, vypadáváním vlasů, řídnutím kostí nebo poruchami menstruačního cyklu.

Pokud trpíte podváhou, měli byste navýšit příjem kalorii tak, aby celkový příjem výrazně převyšoval váš výdej. Zaměřte se na zdravou a vyváženou stravu, díky níž získáte kromě tuku také svalovou hmotu. Do jídelníčku zařaďte především komplexní sacharidy (rýži, těstoviny, celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce a zeleninu), bílkoviny ze živočišných a rostlinných zdrojů (maso, vejce, mléčné výrobky) a tuky v podobě kvalitních nenasycených mastných kyselin (ořechy a rostlinné oleje).

Nadváha, podváha výpočet

Máte velmi štíhlou postavu, ale nevíte, jestli vaše váha je ještě normální nebo zda už máte podváhu? Pak vám pomůže index tělesné hmotnosti. Označuje se anglickou zkratkou BMI a výsledek získáte rychlým výpočtem, když hmotnost v kilogramech vydělíte výškou v metrech na druhou.

BMI =\frac{hmotnost (kg)}{v\acute{y}\check{s}ka (m)^{2}}

O podváhu se jedná tehdy, pokud je BMI v rozmezí od 16,5 do 18,5. Jestliže je nižší než 16,5, tak už jde o podvýživu. Naopak jako nadváha se označuje BMI vyšší než 25.

Jak a s kým řešit podváhu

Když je podváha způsobená nějakým onemocněním, případně je důsledkem psychického problému, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc a užívat doporučené léky. Pokud se jedná o problém způsobený nedostatečným příjmem potravy, tak je namístě konzultace s výživovým poradcem, který poradí v oblasti podváhy i nadváhy a sestaví vhodný jídelníček na míru vašim specifickým potřebám.