Jakmile se našemu organismu nedostávají všechny potřebné živiny a tělo začíná po fyzické stránce strádat, můžeme hovořit o podvýživě (malnutrici). Ta většinou bývá spjata s některým jiným, často i vážnějším, onemocněním. Organismu v tomto stavu chybí cukry, tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály, nenahraditelné mastné kyseliny a další nezbytné látky. Podvýživa ani dnes není nijak výjimečná a týká se lidí bez rozdílu věku.
Hlavní příčiny a příznaky podvýživy
Malnutrice se projevuje sníženou chutí k jídlu, kdy nemocný jí méně než obvykle či zcela odmítá potravu. Podvyživený člověk je až extrémně vyhublý, chudokrevný, citlivější na chlad a trpí nespavostí. Často se u něj objevuje osteoporóza, poruchy jater, zvýšená kazivost zubů nebo problémy s pletí, vlasy a nehty. U žen hrozí ztráta menstruace a u dětí problémy s růstem nebo mentální postižení. BMI podvyživeného dospělého člověka je běžně nižší než 18,5. Neplatí to však vždy. I obézní člověk může trpět podvýživou1) a to tehdy pokud se jeho organismu nedostává některých živin, například jako důsledek extrémně nevyvážené stravy, ve které chybí potřebné množství bílkovin, minerálů a vitamínů.
K malnutrici však nedochází bez příčiny. Mohou za ní stát různé poruchy trávení a vstřebávání živin (od zánětů až po nádory), mnohá infekční onemocnění, stres v důsledku vážné nemoci, bolest nebo i nemocniční strava. Až 40 % pacientů v nemocnicích je v souvislosti s nemocí ohroženo podvýživou.2)
Podvýživa souvisí i s psychickými poruchami, například s mentální anorexií či bulimií, kdy nemocný člověk odmítá potravu, protože má strach ze ztloustnutí. V některých rozvojových zemích jsou na vině ekonomické faktory.
Jak probíhá léčba podvýživy
Podvýživa se léčí v souvislosti s její příčinou. Důležité je nastavit vhodný a na živiny bohatý jídelníček, který pacientovi zajistí optimální příjem živin. Takový jídelníček je i účinnou prevencí.
Zpočátku se doporučuje také konzumace speciálních nutridrinků nebo výživa aplikovaná nitrožilně. Často je vhodná konzultace s nutričním specialistou nebo s psychologem, obzvlášť pokud podvýživa souvisí s některou z poruch příjmu potravy.
Jestliže se malnutrice nezačne řešit včas, hrozí trvalé poškození organismu, nebo dokonce smrt pacienta. Pokud se s podvýživou potýkáte, či na ni máte podezření, navštivte bezodkladně svého lékaře.
1) Zdroj: iDNES.cz
2) Zdroj: Asociace výrobců klinické výživy