Potraviny pro energii

Potraviny, které dodají energii

Cítíte se unavení a bez energie? Čeká vás náročný den v práci nebo těžký trénink v posilovně? Máme pro vás tipy na potraviny, které jsou perfektní zásobárnou rychlé energie a spolehlivě nabudí váš organismus. Zařaďte je do svého jídelníčku a uvidíte, že se začnete cítit svěže a energie budete mít na rozdávání.

Banány

Banány jsou tipem číslo jedna, pokud přijde řeč na potraviny dodávající energii. Obsahují velké množství vlákniny, rychlé přírodní cukry a také minerály a vitamíny, mezi kterými vyniká například draslík nebo hořčík. Spolu s dalšími druhy sladkého ovoce jsou snadno stravitelné a představují zdravou a dostupnou zásobárnu sacharidů. Konzumace banánů též příznivě působí na naši psychiku, přispívají k ochraně před cukrovkou nebo před řídnutím kostí.

Ovesné vločky

Ovesná kaše nebo müsli z ovesných vloček – tyto potraviny se považují za zdravou a vydatnou snídani. Jsou výborným zdrojem komplexních sacharidů a pro tělo tak znamenají dlouhodobý přísun energie. Mimoto jsou bohaté na železo a na esenciální aminokyseliny. Ovesné vločky doporučujeme vyzkoušet nejen při únavě, ale také při trávících potížích. Pomohou s nabuzením imunity či se zklidněním psychiky.

Mandle a další druhy ořechů

Ořechy jsou pro náš organismus velmi prospěšné. Známe jich nespočet druhů a může být náročné si mezi nimi vybrat ten nejvhodnější. Doporučujeme do jídelníčku zařadit mandle, které jsou zdrojem hořčíku, vápníku či fosforu. Právě díky hořčíku, který má příznivý vliv na unavený organismus, mandle rychle dodají energii.

Čočka, fazole nebo hrách?

Luštěniny jsou opět velmi oblíbenou a na živiny hodnotnou potravinou. Pro svůj vysoký obsah železa mezi nimi vyčnívá čočka, která je tak dobrou prevencí proti stresu a únavě. Můžete ji konzumovat uvařenou, a pokud ji necháte naklíčit, tak i syrovou. V této podobě je čočka mnohem zdravější, protože si zachová většinu prospěšných látek.

Čokoláda

Mezi potraviny pro energii patří vysokoprocentní hořká čokoláda, protože i ta je díky obsaženým cukrům jejím výborným a rychlým zdrojem. Kakaový prášek navíc obsahuje malé množství kofeinu, který je dobře známý svými povzbudivými účinky.

Se správným výběrem potravin a sestavením vhodného jídelníčku vám velmi dobře pomůže výživový poradce. Pokud pociťujete nedostatek energie dlouhodobě, může to souviset s nějakým onemocněním. Proto se obraťte na svého lékaře.

Zdroj: Vím co jím