Somatotypy ektomorf, endomorf, mezomorf

Při nabírání váhy respektujte svůj somatotyp

Trápí vás nízká hmotnost a stále nemůžete přibrat? Nebo naopak přibíráte i ze vzduchu? Při zvyšování váhy hraje velkou roli to, jaký jste somatotyp. Někdo má od přírody štíhlou a vysokou postavu a někdo je zase zavalitější. Dle toho, jaký jste typ, se dá odvodit, jak byste měli jíst a sportovat, abyste se co nejdříve dočkali výsledků.

Jste ektomorf, endomorf nebo mesomorf?

První somatotyp, který si přiblížíme, je ektomorf. Jedná se o lidi vysoké a hubené postavy, se štíhlými končetinami a křehkou kostrou. Tito lidé mají obvykle problém se zvyšováním váhy, protože je pro ně charakteristický rychlý metabolismus a nízké procento tuku v těle. Mají vrozené vlohy pro vytrvalostní sporty a naopak budování svalové hmoty je pro ně hodně náročné.

Na rozdíl od ektomorfů jsou to endomorfové, kdo vynikají v silových disciplínách. Mají vyšší podíl tuku v těle a obvykle i zavalitější postavu. Spíše než s přibírání hmoty mají problém s hubnutím. V jídle se tedy musí více hlídat a omezovat. Odborníci jim doporučují provozovat aerobní aktivity, ke kterým sice nejsou tak stavění jako ektomorfové, pomohou jim však shodit přebytečné kilogramy.

Pokud jste mesomorf, platí pro vás pravidla obou výše zmíněných somatotypů. Jestliže hůře přibíráte, věnujte se silovému tréninku. Když naopak máte problémy zhubnout, vyzkoušejte tipy pro endomorfy.

Strava na prvním místě

Při přibírání je velmi důležité se správně stravovat. S přibíráním mají největší problémy ektomorfové, kterým doporučujeme vsadit na vyvážený jídelníček s důrazem na sacharidy, které by měly tvořit zhruba 50 % stravy. Zahrňte je do každého jídla. U bílkovin se držte kolem 30 % a u tuků kolem 20 % z celkového energetického příjmu. Jezte jednou za dvě až tři hodiny.  Pokud to myslíte se zvyšováním váhy vážně, objednejte se k výživovému poradci. Vyvarujete se tak zbytečných chyb a cesta za optimální váhou bude snadnější i rychlejší.

Správné stravování podpořte vhodnými sportovními aktivitami. Omezte aerobní aktivity, jako je běh, cyklistika, plavání nebo jízda na kolečkových bruslích. Raději se věnujte posilování, které vám pomůže se zvýšením objemu svalů v těle, a tedy i se zvýšením celkové hmotnosti.