Archiv rubriky: Poruchy příjmu potravy

Běžící anorektická žena

Refeeding po anorexii

Mentální anorexie se vyznačuje výrazným omezením příjmu potravy. Nemocný člověk téměř nejí a dostává se tak na kritickou podváhu, která je pro jeho zdraví i život velmi nebezpečná. Tělu chybí veškeré základní živiny a začíná chřadnout. Jakmile je anorexie překonána, je potřeba opět příjem potravin navýšit a dostat své tělo zpět do zdravé kondice. Tento refeeding ale má určitá pravidla. V případě jejich nedodržení může dokonce ohrozit křehké zdraví nemocného.
Pokračování textu Refeeding po anorexii

Koláž různých jídel na talířích

Nepoškozujte se obavami z jídla

Obavy z jídla škodí tělu většinou více než samotné (často údajně nezdravé) potraviny. Někdo má strach z nechtěného přibírání, jiný zase řeší složení. Nejde jen o konzervanty, ale také o plísně, cukr nebo minimální množství živin. V médiích se často probírají určité potraviny, které se dříve považovaly za zdravé, dnes na ně ale veřejnost má opačný názor. Jak se tedy správně stravovat? A jak se oprostit od zbytečných obav z jídla?
Pokračování textu Nepoškozujte se obavami z jídla

Noční přejídání

Syndrom nočního přejídání

Máte během noci neutuchající chuť na nezdravé a kalorické jídlo? Budí vás tyto chutě i několikrát za noc a vy místo toho, abyste se oddávali klidnému spánku, skončíte ve tři ráno u otevřené ledničky? Pokud tyto stavy trvají déle než tři měsíce, tak vás pravděpodobně trápí syndrom nočního přejídání. Jak si s ním poradit?
Pokračování textu Syndrom nočního přejídání

Nibbling - uždibování

Nibbling neboli uždibování

Máte pocit, že musíte neustále něco jíst? I s přesně naplánovaným jídelníčkem podléháte během dne chutím a mlsáte u televize nebo když jdete kolem ledničky? Pak vás pravděpodobně trápí nibbling. Tento odborný název popisuje uždibování či zobání až nekontrolovaného množství potravin v průběhu dne. Kvůli nibblingu ztratíte přehled nad tím, co po celý den sníte. Může navíc přejít do chronické formy, kdy už má příznaky poruchy příjmu potravy.
Pokračování textu Nibbling neboli uždibování

Anorexie před a po

Anorexie

S mentální anorexií se potýká mnoho dospívajících dívek i dospělých žen. Anorexie u mužů je spíše ojedinělá, ale rozhodně ne vyloučená. Jedná se o duševní poruchu, jejímž hlavním projevem je omezování až odmítání potravy za účelem snižování hmotnosti. Štíhlá postava, přísné diety, zdravý životní styl – to vše jsou aspekty, které společnost zdůrazňuje bez ohledu na jejich dopad. Přitom právě dieta může být prvním krokem k poruše příjmu potravy.
Pokračování textu Anorexie

Bulimie - chorobný strach z tloušťky.

Bulimie

Mentální bulimie je nebezpečnou poruchou příjmu potravy. Často se zaměňuje s anorexií, která je ale charakteristická tím, že nemocný člověk jídlo zcela odmítá. Na rozdíl od ní se při bulimii střídají fáze extrémního hladovění a přejídání, za kterým často následuje zvracení, užívání laxativ nebo duretik. Bulimii je náročnější odhalit, protože při ní nemusí docházet k tak výraznému úbytku na váze.
Pokračování textu Bulimie

Emoční přejídání

Záchvatovité přejídání

Záchvatovité přejídání patří mezi často opomíjené psychické poruchy. Přitom se jedná o velmi vážné onemocnění, které ohrožuje zdraví takto nemocného člověka. Záchvaty přejídání se většinou objevují u lidí, kteří své stravování přísně kontrolují nebo se věnují intenzivnímu cvičení. Přejídání vzniká jako důsledek psychických problémů.
Pokračování textu Záchvatovité přejídání

Orthorexie

Ortorexie

Všeho s mírou. To platí i o zdravém stravování. Může se z něj totiž vyvinout závislost. Máte-li strach z nezdravých jídel a touha po extrémně zdravých potravinách má u vás znaky posedlosti, možná trpíte ortorexií (orthorexií). Jedná se o vážnou psychickou nemoc, která spadá mezi poruchy příjmu potravy. Její název je odvozen ode dvou řeckých slov – orthos (správný) a orexis (chuť).
Pokračování textu Ortorexie

Bigorektik si připadá slabý

Bigorexie

Bigorexie je psychická porucha, která týká nadměrného cvičení a nevhodného režimu jídla. V naší společnosti není bigorexie příliš známá. To však neznamená, že by byla méně nebezpečná než například anorexie či bulimie. Lidé, kteří touto poruchou trpí, jsou posedlí vlastním vzhledem a usilují o dosažení až nereálné fyzické zdatnosti. S touhou po změně vzhledu souvisí hodiny strávené cvičením a nevyvážený jídelníček. Oba tyto faktory často vedou k velmi vážným zdravotním problémům.
Pokračování textu Bigorexie