Sacharidy jsou stejně jako tuky a bílkoviny nezbytnou složkou každého jídelníčku. Naše tělo bez jejich příjmu nemůže správně fungovat. Dělí se na jednoduché a komplexní. Ty jednoduché se rychle vstřebávají a slouží jako okamžitý zdroj energie. Naopak komplexní sacharidy zpracovává tělo i po několik hodin.
Co to jsou sacharidy
Když budete hledat informace o sacharidech, můžete se setkat také s označením karbohydráty, uhlohydráty nebo jednoduše cukry (ačkoliv poslední pojmenování je značně zavádějící). Ať už přibíráte nebo hubnete, určitě doporučujeme rozlišovat mezi jednoduchými a komplexními sacharidy a klást důraz především na ty komplexní. K jednoduchým cukrům se totiž často využívá synonymum nezdravé sacharidy. Jde například o sacharózu, tedy o řepný cukr.
Jednoduché cukry vs. komplexní sacharidy
O jednoduchých cukrech se často mluví v souvislosti s ovocem. To je však bohaté na vitamíny či vlákninu. Neobsahuje sacharózu, ale fruktózu, která se v našem těle chová trochu jinak, patří však také mezi jednoduché cukry. Konzumaci ovoce proto nezanedbávejte, ovocem se však nepřejídejte. Jestliže se snažíte hubnout, ovoce spíše omezte, když naopak přibíráte, můžete si místo obecně doporučovaných dvou kousků denně dát tři až čtyři.
Komplexní sacharidy se označují jako polysacharidy, z nichž pro nás nejvýznamnější je škrob. Je z velké části obsažen v pšeničné, žitné i jiné obilné mouce, v rýži, těstovinách, bramborách a dalších potravinách, které běžně vnímáme jako přílohy. Mezi polysacharidy patří i vláknina, ta se však v trávícím traktu nedokáže zcela rozštěpit. Pomáhá především s udržováním zdravé střevní mikroflóry.
Jaký je obsah sacharidů v potravinách?
Jestliže hledáte obsah sacharidů v konkrétních potravinách, vyplatí se podívat přímo do kalorických tabulek. Když se vám nechce nic složitě počítat, tak stačí dbát na vyvážený jídelníček. Vaše energie by neměla plynout pouze ze sacharidů. Důležitá je též pravidelná konzumace tuků a bílkovin. Pokud váš jídelníček bude bohatý i na tyto složky potravy, nebudete se sacharidy zbytečně přejídat.
Pokud už saháte po potravině bohaté na sacharidy, dbejte na to, aby měla také vysoký obsah vlákniny. Tu kromě ovoce obsahují třeba celozrnné obiloviny či zelenina.
Kolik sacharidů denně přijmout
Doporučené denní množství sacharidů je velmi orientační a individuální pro každého z nás. S jejich příjmem totiž můžete snadno manipulovat a přizpůsobit ho svým cílům. Jestliže chcete hubnout, nahraďte část sacharidů tuky a bílkovinami. Když naopak přibíráte, nevynechávejte sacharidy v žádném jídle. S konkrétním příjmem sacharidů vám nejlépe poradí výživový specialista.