Archiv štítku: podvýživa

Běžící anorektická žena

Refeeding po anorexii

Mentální anorexie se vyznačuje výrazným omezením příjmu potravy. Nemocný člověk téměř nejí a dostává se tak na kritickou podváhu, která je pro jeho zdraví i život velmi nebezpečná. Tělu chybí veškeré základní živiny a začíná chřadnout. Jakmile je anorexie překonána, je potřeba opět příjem potravin navýšit a dostat své tělo zpět do zdravé kondice. Tento refeeding ale má určitá pravidla. V případě jejich nedodržení může dokonce ohrozit křehké zdraví nemocného.
Pokračování textu Refeeding po anorexii

Plátek chleba se srdíčkem

Hladovění – problém pro tělo i duši

Když někdo začne hladovět, neusiluje za každou cenu pouze o pěknou postavu. Hladovění se odráží v psychice a tvoří s ní začarovaný kruh. Právě psychické problémy mohou totiž být spouštěčem. Na druhou stranu dlouhodobé hladovění stávající psychické problémy umocňuje a zároveň vytváří nové. Jaké jsou příznaky?
Pokračování textu Hladovění – problém pro tělo i duši

Sedící hubená dívka

Podvýživa

Jakmile se našemu organismu nedostávají všechny potřebné živiny a tělo začíná po fyzické stránce strádat, můžeme hovořit o podvýživě (malnutrici). Ta většinou bývá spjata s některým jiným, často i vážnějším, onemocněním. Organismu v tomto stavu chybí cukry, tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály, nenahraditelné mastné kyseliny a další nezbytné látky. Podvýživa ani dnes není nijak výjimečná a týká se lidí bez rozdílu věku.
Pokračování textu Podvýživa