Archiv štítku: pro muže

Energeticky vydatné jídlo

Chutně proti únavě

Aby naše tělo správně pracovalo, potřebuje dostatek energie. A když vám tato energie schází, můžete se cítit až extrémně unavení. Rovnice, v níž by měl energetický příjem pokrýt výdej organismu, platí i v případě únavy. Jestliže máte hodně náročnou práci, studujete nebo se aktivně věnujete nějakému sportu a k tomu málo jíte nebo máte špatnou skladbu potravin, tak určitě nebudete mít energie na rozdávání.
Pokračování textu Chutně proti únavě

Jak začít přibírat na váze

Víte, že potřebujete přibrat na váze? Pak stačí se odhodlat a začít. Nemusíte nad ničím dlouho rozmýšlet ani spoléhat na nějakou speciální příležitost. Přibírat na váze je možná lehčí, než si sami uvědomujete. Sepsali jsme pro vás osvědčené tipy, kterými se můžete hned ze začátku řídit. Důležitá je vaše psychická pohoda a také důsledné stravovací návyky, které byste však měli vnímat jako svůj nový životní styl, nikoliv pouze jako „přibírací dietu“.
Pokračování textu Jak začít přibírat na váze

Jak získat energii

6 tipů jak získat energii

Energii lze získat mnoha způsoby. Ačkoliv je jejím hlavním zdrojem strava, tak existují i jiné způsoby, jak ji doplnit. Patří k nim třeba spánek a pohyb na čerstvém vzduchu. Zatímco během spánku si odpočinete a zregenerujete svůj mozek i svaly, tak pohybem dostanete do svého těla kyslík a perfektně se odreagujete. Podívejte se na našich 6 osvědčených tipů na to, jak doplnit energii.
Pokračování textu 6 tipů jak získat energii

Somatotypy ektomorf, endomorf, mezomorf

Při nabírání váhy respektujte svůj somatotyp

Trápí vás nízká hmotnost a stále nemůžete přibrat? Nebo naopak přibíráte i ze vzduchu? Při zvyšování váhy hraje velkou roli to, jaký jste somatotyp. Někdo má od přírody štíhlou a vysokou postavu a někdo je zase zavalitější. Dle toho, jaký jste typ, se dá odvodit, jak byste měli jíst a sportovat, abyste se co nejdříve dočkali výsledků.
Pokračování textu Při nabírání váhy respektujte svůj somatotyp

Vyvážování stravy

Jak zdravě jíst – vyvážená strava

Zdravý a vyvážený jídelníček je důležitý nejen pro ty, kteří se snaží zhubnout. Pokud chcete svému tělu dát všechny potřebné živiny a chcete po něm, aby fungovalo na plné obrátky, je zdravá a vyvážená stravě nezbytná. Co si pod těmito pojmy představit? A jak si sestavit hodnotný jídelníček pro každý den?
Pokračování textu Jak zdravě jíst – vyvážená strava

Noční přejídání

Syndrom nočního přejídání

Máte během noci neutuchající chuť na nezdravé a kalorické jídlo? Budí vás tyto chutě i několikrát za noc a vy místo toho, abyste se oddávali klidnému spánku, skončíte ve tři ráno u otevřené ledničky? Pokud tyto stavy trvají déle než tři měsíce, tak vás pravděpodobně trápí syndrom nočního přejídání. Jak si s ním poradit?
Pokračování textu Syndrom nočního přejídání

Svaly na ruce mladé dívky

Přibírat je třeba hlavně svaly. Jak na to?

Svaly jsou nezbytné pro správné fungování našeho těla, protože právě díky nim jsme v pohybu. Sedavý způsob života a nedostatečný přísun energie však jednoznačně vedou k úbytku svalů. Pokud jste velmi štíhlé postavy, mělo by být vaším cílem zdravě přibrat chybějící kilogramy do ideální hmotnosti, to znamená: přibrat i svalovou hmotu.
Pokračování textu Přibírat je třeba hlavně svaly. Jak na to?

Blok s nápisem BMR

Poznejte svůj bazální metabolismus – je to důležité nejen pro přibírání

Bazální metabolismus (BM) vyjadřuje energii potřebnou pro správné fungování našeho těla. Pokrývá všechny základní životní funkce a jeho hodnota se uvádí v kilojoulech (KJ) nebo v kilokaloriích (Kcal), stejně jako doporučovaný energetický příjem nebo energetická hodnota jednotlivých potravin. Denně je nezbytné přijmout tolik energie, která pokryje bazální metabolický výdej (BMR). K němu však musíte připočítat i další energii potřebnou na každodenní fyzické aktivity dle charakteru vašeho zaměstnání či sportu, kterému se věnujete.
Pokračování textu Poznejte svůj bazální metabolismus – je to důležité nejen pro přibírání

Sedící hubená dívka

Podvýživa

Jakmile se našemu organismu nedostávají všechny potřebné živiny a tělo začíná po fyzické stránce strádat, můžeme hovořit o podvýživě (malnutrici). Ta většinou bývá spjata s některým jiným, často i vážnějším, onemocněním. Organismu v tomto stavu chybí cukry, tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály, nenahraditelné mastné kyseliny a další nezbytné látky. Podvýživa ani dnes není nijak výjimečná a týká se lidí bez rozdílu věku.
Pokračování textu Podvýživa