Vláknina hraje v našem organismu velkou roli, neboť ovlivňuje celou řadu vnitřních pochodů. Proto byste měli dbát nejen na dostatečný příjem sacharidů, tuků a bílkovin, ale hlídat si také vlákninu, kterou přijmete jako součást vybraných sacharidů. Vláknina se dělí na rozpustnou a nerozpustnou. Doporučená denní dávka je individuální. Pohybuje se kolem 30 gramů.
Archiv štítku: potraviny
Chalva
Chalva neboli také halva je tradiční orientální pochoutka, která se však ještě před druhou světovou válkou běžně vyráběla i v Československu a prodávala se třeba na poutích nebo na jarmarcích. Pak na několik let zájem opadl a dnes je opět k dostání, i když není tak běžná. Narazíte na ni nejčastěji v prodejnách se zdravou výživou, v obdobně zaměřených internetových obchodech a také v některých supermarketech.
Pokračování textu Chalva
Hummus – jídlo s vysokou nutriční hodnotou
Nemusíte být vegetariáni či vegani, abyste přišli na chuť pokrmům z luštěnin. Velmi oblíbeným jídlem se i v Čechách stává v posledních letech hummus, který původně pochází z oblasti východního Středomoří. Proč je hummus vhodný pro doplnění energie a růst svalové hmoty? Co vše obsahuje? A jak si ho doma připravit, aby vám chutnal?
Pokračování textu Hummus – jídlo s vysokou nutriční hodnotou
Základní živiny a vyvážený jídelníček
Říká se, že by správný jídelníček měl být „vyvážený“. Co přesně to ale znamená? Naše strava obsahuje tři základní druhy živin. Jde o sacharidy, tuky a bílkoviny. Všechny tři jsou pro nás velmi důležité, nenahraditelné a měly by být rovnoměrně zastoupeny v každodenní stravě. Spolu s nimi se do těla dostávají vitamíny, minerály, vláknina a další cenné látky, které náš organismus pro správné fungování potřebuje.
Pokračování textu Základní živiny a vyvážený jídelníček
Semínka a ořechy – vydatný zdroj energie i živin
Ořechy i semínka jsou nedílnou součástí každého zdravého a vyváženého jídelníčku. Kromě toho, že výborně chutnají, tak jsou bohaté na prospěšné tuky, minerály, vitamíny či bílkoviny. Jejich konzumaci můžeme doporučit klidně i jen v minimálním množství, protože jich stačí pouze hrstka denně, abyste z nich načerpali energii a pomohli si od některých zdravotních neduhů.
Pokračování textu Semínka a ořechy – vydatný zdroj energie i živin
Tvaroh – skvělý zdroj bílkovin
Mléčné výrobky výživoví specialisté doporučují pravidelně zařazovat do jídelníčku, a to i několikrát denně. Jestliže totiž netrpíte potravinovou intolerancí, která by vyžadovala vyřazení laktózy, okrádali byste se o výborný zdroj bílkovin. Vedle sýrů, jogurtů nebo mléka je tu i tvaroh. Co obsahuje a jak ho jíst?
Pokračování textu Tvaroh – skvělý zdroj bílkovin
Granola – výživná a chutná
Označení granola se vžilo pro zapečené müsli, které můžete zakoupit v obchodech nebo si ho doma sami připravit. Protože granola kromě ovesných vloček obsahuje také různé druhy ořechů, máslo či rostlinný olej, sušené ovoce, čokoládu i další pochutiny, můžeme ji zařadit mezi energetické bomby. Zároveň však jde o potravinu, která pro svůj vysoký obsah vlákniny, minerálů a dalších prospěšných látek, patří do zdravého jídelníčku.
Pokračování textu Granola – výživná a chutná
Potraviny, které zahřejí
Víte, že některé potraviny mají prohřívací schopnosti? Patří k nim vybrané druhy koření, zelenina, maso a luštěniny. Potraviny, které zahřívají tělo zevnitř, mají příznivý vliv především na naši imunitu během zimních měsíců. Zvýšenou pozornost byste jim tak měli věnovat zejména za sychravého počasí.
Pokračování textu Potraviny, které zahřejí
Čokoláda – dodá energii i živiny
Čokoláda patří mezi oblíbené sladkosti, a pokud chcete přibrat na váze, určitě byste si ji neměli odpírat. Ba naopak, čokoláda má spoustu pozitivních účinků na náš organismus a vy si ji tak bez výčitek můžete dopřávat téměř denně. Že nevěříte? Přečtěte si, jaké jsou její přínosy a kolik energie vám dodá jedna její tabulka.
Pokračování textu Čokoláda – dodá energii i živiny
Nepoškozujte se obavami z jídla
Obavy z jídla škodí tělu většinou více než samotné (často údajně nezdravé) potraviny. Někdo má strach z nechtěného přibírání, jiný zase řeší složení. Nejde jen o konzervanty, ale také o plísně, cukr nebo minimální množství živin. V médiích se často probírají určité potraviny, které se dříve považovaly za zdravé, dnes na ně ale veřejnost má opačný názor. Jak se tedy správně stravovat? A jak se oprostit od zbytečných obav z jídla?
Pokračování textu Nepoškozujte se obavami z jídla