Měření tělesného tuku

Tělesný tuk – co když ho mám málo?

Náš organismus tvoří voda, tuk, bílkoviny, cukry a minerální látky. Protože každé tělo je jiné, liší se i jeho složení. Nelze tak přesně říci, jaké množství tuku, svalů nebo vody má právě vaše tělo obsahovat. Při měření tělesného tuku zjistíte aktuální absolutní i procentuální hodnotu a snáze odhalíte jeho možný přebytek či nedostatek.

Tělesný tuk je důležitý

Dnes se velkým trendem stává štíhlé vypracované tělo. Svaly vybudujete v posilovně a množství tuku omezíte přísným jídelníčkem. Pokud o takovou postavu usilujete, položte si jednu důležitou otázku. Je tento stav pro tělo zdravý?

Mnohem častěji se hovoří o rizicích spojených s obezitou než s podváhou. Bez tuku se vaše tělo ale rozhodně neobejde – například samotný mozek je až ze 70 % tvořen právě tukem.

Tuk v našem organismu funguje jako zásobárna energie, chrání některé orgány a pomáhá při vstřebávání vitamínů. Udržovat si dlouhodobě nízké procento tělesného tuku není zdravé a může vám to přivodit velmi vážné zdravotní problémy.

Lidé, co mají nedostatek tuku, jsou velmi často zimomřiví, snadno prochladnou, a tak rychleji onemocní než zbytek běžné populace. Malé množství tukové tkáně dále stojí za nedostatkem energie, za oslabenými kostmi a u žen za menstruačními problémy. Zvyšuje riziko vzniku osteoporózy, únavových zlomenin a v neposlední řadě vede ke chřadnutí nehtů, kůže nebo vlasů. Tuk ovlivňuje téměř všechny funkce v našem organismu.

U mužů tvoří tuková tkáň optimálně 10 až 20 % z celkové hmotnosti, u žen pak 14 až 25 % (ženy mají z fyziologických důvodů vyšší podíl tuku v těle).

Procento tělesného tuku průměrné populace

 věkdo 3030 – 5050+
ženy14 – 21 %15 – 23 %16 – 25 %
muži9 – 15 %11 – 17 %12 – 19 %

Nabírejte tuk i svalovou hmotu

Pokud zajdete na odbornou konzultaci spojenou s měření tělesného tuku, získáte mnohem přesnější informace než z obyčejné osobní váhy. Měření na speciálním přístroji vyčíslí tuk, svalovou hmotu nebo obsah vody ve vašem těle. Vybrané přístroje umí spočítat i bazální metabolismus a pomohou tak se stanovením optimálního příjmu energie.

Když se snažíte přibrat, je důležité nabírat tuk i svaly. Pokud správně posilujete a dodržujete vyvážený jídelníček, bohatý na kvalitní nenasycené kyseliny, komplexní sacharidy a živočišné i rostlinné bílkoviny, tělo si s přírůstkem dobře poradí a optimálně ho rozloží.