Muž tenký navenek a tučný uvnitř

Tenký navenek, tučný uvnitř

Fráze tenký navenek, tučný uvnitř pochází z anglického thin outside, fat inside. Popisuje skutečnost, že i na pohled štíhlý člověk, může být ve skutečnosti obézní. Pro mnohé z vás je toto zjištění možná velkým překvapením, protože nejčastěji se nadváha či obezita posuzuje právě podle zevnějšku.

Kdo je tenký navenek a tučný uvnitř neboli TOFI

Zkratkou TOFI můžeme popsat lidi, co mají vysoké procento viscerálního tuku. To je tuk, který se nachází v útrobách těla a může být velmi nebezpečný, když se jeho množství dostane nad maximální doporučovanou hranici.

Viscerální tuk souvisí s různými zdravotními riziky. Jeho vyšší procento může provázet chronická – metabolická onemocnění, například cukrovku nebo dnu. Souvisí také s oběhovými onemocněními.

Vedle něj rozlišujeme ještě tuk podkožní, nazývaný též bílý tuk a tuk hnědý. Nadbytek bílého tuku je rovněž nebezpečný (ačkoliv ne tolik) a přímo ovlivňuje vzhled postavy.

Jak změřit viscerální tuk

Jste štíhlé postavy, ale necvičíte a ani se nestravujete příliš zdravě? Pak jste adeptem na zmíněný zdravotní problém. Pokud se o svém těle chcete dozvědět více, doporučujeme vám nechat si procento viscerálního tuku změřit za použití bioimpedance.

Pokud se u vás TOFI prokáže, doporučujeme zaměřit se na zdravý životní styl, upravit současné stravovací návyky a začít sportovat. Tento postup může rychle donést kýžený efekt a vy budete jak zdravější, tak se ve svém těle začnete cítit mnohem lépe.

A co na to říkají statistiky?

Problém „tenký navenek a tučný uvnitř“ se nejčastěji týká mužů, kteří mají genetické předpoklady k ukládání viscerálního tuku. Ženy s nadváhou či obezitou často překvapí a navzdory vyšším hodnotám podkožního tuku, mají viscerální tuk v normě.

Tuto skutečnost opět výrazně ovlivňují dědičné dispozice a typ postavy. Ženy s postavou hrušky přibírají spíše na prsou a bocích, zatímco ženy s postavou jablka mohou být stejně jako muži ohrožené útrobním tukem v oblasti břicha.