Podváha může ze zdravotního hlediska znamenat stejné riziko jako obezita. A v řadě případů se dokonce jedná i o problém závaznější. Mnoho lidí se sice na hranici podváhy nikdy neocitne, ale jejich hmotnost jim zase vadí z hlediska estetického. I s rychlým metabolismem si ovšem můžete poradit. Za jak dlouho člověk přibere?
Přibírat je potřeba zdravě
Snažíte-li se nabrat nějaké to kilo, musíte se připravit na to, že se vám to rozhodně nepodaří přes noc. Jde o komplexní proces, který by měl zahrnovat jak změnu jídelníčku, tak i tělesnou aktivitu. To je z toho důvodu, že přibírat byste měli zdravým způsobem, to znamená v podobě zejména svalové hmoty, nikoli tuku. Prvních výsledků se tak zpravidla při úpravě svého životního stylu dočkáte za několik týdnů.
Co musíte udělat, pokud potřebujete přibrat
V první řadě je potřeba si na sebe aplikovat známou poučku o kalorickém příjmu a výdeji. V tomto případě samozřejmě potřebujete, aby příjem byl vyšší než výdej. Do jídelníčku zařaďte především sacharidy a bílkoviny, vyhýbat byste se ovšem neměli ani tukům. Druhé jmenované jsou zvláště důležité pro budování svalové hmoty. Potřebný příjem si orientačně můžete spočítat i vy sami, ale přesněji vám samozřejmě pomůže nutriční terapeut. V případe internetových kalkulaček jde totiž pouze o odhady a reálné výsledky se mohou i o několik set kalorií lišit. Ke zjištěnému údaji přidejte asi 300 až 500 kalorií. Kdo potřebuje přibírat rychleji, měl by příjem navýšit dokonce o plných 700 až 1000 kalorií.
Za jak dlouho se dá přibrat a jak váhové přírůstky přesně ověřovat
Obecně bychom mohli říci, že na zabudování půl kilogramu nadváhy je zapotřebí asi 4500 kcal1). Nicméně tento postup je samozřejmě ovlivněn mnoha dalšími faktory jako například dostatek spánku. Rozhodně se tak nedá říct, že když navýšíte množství přijatých kalorií, za určitou dobu spolehlivě přiberete kilogram. Přibírání je proto značně individuální záležitostí.
Samozřejmě si budete chtít ověřit výsledky svého úsilí. Ovšem pozor, je zcela zbytečné se vážit bezprostředně po jídle. Zkonzumovaná potrava i vypité tekutiny se na vaší váze zcela přirozeně projeví, nicméně nejde o reálné přibírání, rozdíly se nevyhnutelně setřou v momentě, kdy si dojdete na toaletu. Naprosto postačí se vážit jednou týdně.
1) Zdroj: Vitalia.cz