Emoční přejídání

Záchvatovité přejídání

Záchvatovité přejídání patří mezi často opomíjené psychické poruchy. Přitom se jedná o velmi vážné onemocnění, které ohrožuje zdraví takto nemocného člověka. Záchvaty přejídání se většinou objevují u lidí, kteří své stravování přísně kontrolují nebo se věnují intenzivnímu cvičení. Přejídání vzniká jako důsledek psychických problémů.

Koho se týká chorobné přejídání

Záchvatovité neboli také emoční, chorobné či psychogenní přejídání se objevuje u mužů i žen (ženy jsou zpravidla postižené více). Mnoho lidí se domnívá, že přejídání je obecně otázkou pouze silné vůle. V případě tohoto onemocnění to však není pravda, protože potřeba najíst se převyšuje i pocity hladu a nemocný člověk jí nakonec podlehne.

Stravovací režim tak pravidelně narušují záchvaty přejídání. Během nich se zkonzumuje velké množství jídla, často dochází až ke ztrátě kontroly. V takovém stavu jídlo začne ovládat život nemocného, který neřeší jeho výběr ani množství. Po přejedení většinou následuje špatný pocit a stud. Nemocní přejídání tají, a tak odkládají léčbu, která by jejich problémy vyřešila.

Přejedení je kompenzováno již buď zmíněnou přísnou dietou, velmi intenzivním cvičením nebo hladověním (podobně jako u anorexie). Na postavě se záchvatovité přejídání vůbec nemusí projevit, často je při něm zachována i zdravá váha, což ztěžuje jeho odhalení.

Jaké důvody vedou k záchvatovitému přejídání

Člověk trpící emočním přejídáním se pohybuje v začarovaném kruhu. Střídají se u něj fáze, kdy má nad svým jídlem plnou kontrolu a přísně dodržuje stanovený jídelníček, s obdobími přejídání, ve kterých se nedokáže hlídat.

Chuť k jídlu mohou vyvolat i každodenní podněty, jako je třeba sledování televize nebo návštěva rodinné oslavy. Přejídání vzniká často fyziologicky, kdy tělo není schopné během diety pokrýt požadovaný příjem kalorií, i vlivem stresu, osamělosti či jiných neuspokojených potřeb.

Záchvatovité přejídání je nemoc. Proto, pokud na sobě pozorujete příznaky, vyhledejte bezodkladně pomoc lékaře. Po dobu léčby záchvatovitého přejídání se doporučuje jíst pravidelně a dostatečně. Navíc je nutné zapracovat na odstranění psychických spouštěčů.