Jak začít přibírat na váze

Víte, že potřebujete přibrat na váze? Pak stačí se odhodlat a začít. Nemusíte nad ničím dlouho rozmýšlet ani spoléhat na nějakou speciální příležitost. Přibírat na váze je možná lehčí, než si sami uvědomujete. Sepsali jsme pro vás osvědčené tipy, kterými se můžete hned ze začátku řídit. Důležitá je vaše psychická pohoda a také důsledné stravovací návyky, které byste však měli vnímat jako svůj nový životní styl, nikoliv pouze jako „přibírací dietu“.

Příjem energie musí být větší než výdej

To je základní pravidlo, podle kterého byste měli sestavovat svůj nový jídelníček. Aby si tělo uložilo energii do zásoby, musí jí mít nadbytek. Jestliže jí bude mít naopak nedostatek, tak bude strádat a hubnout.

Někteří lidé mají opravdu velký problém přibrat. U nich může být kromě zdravotních problémů (ty by měl předem vyloučit váš lékař) na vině přemíra sportovní aktivity nebo pouze nevyvážený jídelníček, který nedává tělu dost energie.

Jezte pětkrát až šestkrát denně

Mnoho lidí se dnes stravuje hekticky a často pak ztratí přehled o tom, kolik jídla vlastně za den snědí. Dbejte o určitou pravidelnost ve svém každodenním režimu. Každé ráno začněte vydatnou snídaní, bohatou na komplexní sacharidy, která vám dodá energii na půlku dopoledne. Následovat by měla lehká svačinka, sytý oběd, odpolední svačina, večeře a případně ještě druhá večeře.

Zdá se vám to jako hodně jídla? Od začátku se snažte dodržovat tento harmonogram a porce si upravte podle potřeby. Když ale máte hlad, nešiďte se a na jídlo si udělejte čas.

Zařaďte kvalitní a energeticky přínosné potraviny

Komplexní sacharidy, jako ovesné vločky, celozrnná rýže nebo vícezrnné pečivo, zdravé tuky v podobě semínek a ořechů, ovoce, zelenina, libové maso či klidně tučnější mléčné výrobky mají místo v každém přibíracím jídelníčku. Na potravinách rozhodně nešetřete a vybírejte si ty kvalitní. Maso však nemusíte jíst každý den, zčásti ho určitě dobře nahradí i luštěniny. Výběr potravin přizpůsobte své chuti a samozřejmě i finančním možnostem.

Pozor na nevhodné sportovní aktivity

Jestliže máte podváhu, měli byste začít posilovat. Správné cvičení v kombinaci s kvalitním jídelníčkem vám může přinést výsledky v podobě nárůstu svalové hmoty. Se svaly vždy přiberete ještě vodu a pravděpodobně nějaký tuk. U štíhlých lidí však nic z toho není problém. Snažte se vyhnout dlouhotrvajícím pohybovým aktivitám nebo je alespoň omezte. Patří sem například každodenní vyčerpávající běh, časté plavání, jízda na kolečkových bruslích atd.

Řídíte se doporučeními a přesto se vám přibrat nedaří? Pak je vhodný čas vyhledat výživovou poradnu. Tam vám dají užitečná doporučení a sestaví jídelníček na míru tak, aby váha šla nahoru.