Archiv rubriky: Tělesná váha

Sedící hubená dívka

Podvýživa

Jakmile se našemu organismu nedostávají všechny potřebné živiny a tělo začíná po fyzické stránce strádat, můžeme hovořit o podvýživě (malnutrici). Ta většinou bývá spjata s některým jiným, často i vážnějším, onemocněním. Organismu v tomto stavu chybí cukry, tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály, nenahraditelné mastné kyseliny a další nezbytné látky. Podvýživa ani dnes není nijak výjimečná a týká se lidí bez rozdílu věku.
Pokračování textu Podvýživa

Měření tělesného tuku

Tělesný tuk – co když ho mám málo?

Náš organismus tvoří voda, tuk, bílkoviny, cukry a minerální látky. Protože každé tělo je jiné, liší se i jeho složení. Nelze tak přesně říci, jaké množství tuku, svalů nebo vody má právě vaše tělo obsahovat. Při měření tělesného tuku zjistíte aktuální absolutní i procentuální hodnotu a snáze odhalíte jeho možný přebytek či nedostatek.
Pokračování textu Tělesný tuk – co když ho mám málo?

Co je BMI - Body Mass Index

Co je BMI a jak se počítá

Co je to BMI? Pod touto zkratkou si můžete představit Index tělesné hmotnosti neboli také Queteletův index. Zkratka je odvozena z anglického Body mass index. Výpočtem BMI získáte číslo, podle kterého můžete orientačně posoudit, zda máte zdravou váhu, podváhu nebo nadváhu. S BMI si spočítáte, kolik kilogramů potřebujete přibrat nebo naopak jak hodně musíte zhubnout, abyste dosáhli zdravé hmotnosti.
Pokračování textu Co je BMI a jak se počítá

Žena si stoupá na váhu

Kdy se vážit a jak

Osobní váhu má doma téměř každý z nás. Víte ale, jak se správně vážit? Ať už hubnete, přibíráte nebo udržujete svou postavu, neměli byste mít z osobní váhy zbytečně strach. Číslo, které ukáže, totiž nemusí být stoprocentně směrodatné pro vaše hubnutí či přibírání. Váha neudělá přesný rozbor vašeho těla a spíše tedy záleží na vašich pocitech.
Pokračování textu Kdy se vážit a jak

Nohy na váze

Kolik mám vážit

Odpovědět na otázku „Kolik bych měl/měla vážit?“ není jednoduché. Hmotnost je totiž individuální pro každého z nás. Můžeme se řídit obecnými doporučeními a na jejich základě určit orientační hmotnost pro každého jedince. Při výpočtu naší optimální váhy však musíme brát v potaz celou řadu faktorů. Některé z nich ji mohou i výrazně ovlivnit.
Pokračování textu Kolik mám vážit