Anorexie před a po

Anorexie

S mentální anorexií se potýká mnoho dospívajících dívek i dospělých žen. Anorexie u mužů je spíše ojedinělá, ale rozhodně ne vyloučená. Jedná se o duševní poruchu, jejímž hlavním projevem je omezování až odmítání potravy za účelem snižování hmotnosti. Štíhlá postava, přísné diety, zdravý životní styl – to vše jsou aspekty, které společnost zdůrazňuje bez ohledu na jejich dopad. Přitom právě dieta může být prvním krokem k poruše příjmu potravy.

Anorexie se často dává do souvislosti s bulimií, byť se jedná o jinou poruchu. Jaké jsou hlavní příčiny a příznaky? Jak nemoc poznat a začít ji včas léčit?

Příčiny a příznaky anorexie

Mentální anorexie nejčastěji postihuje dívky v dospívajícím věku, které se snaží zhubnout a ručička na váze spolu s jídlem se pro ně stává posedlostí. Nejprve výrazně omezují svůj energetický příjem a zcela vyřazují některé potraviny. Později úplně odmítají jídlo.

Přibližně v jedné čtvrtině případů anorexie přechází do chronické formy, kdy nemocní lidé konzumují jen minimální množství potravin. Nemoc je pak sice přímo neohrožuje na životě, ale má mnoho jiných negativních dopadů na celkové zdraví organismu.

Mezi hlavní příznaky patří udržování nízké tělesné hmotnosti. Alarmující je, když BMI u dospělého člověka klesne pod 17,5. Nemocní odmítají potravu, intenzivně cvičí, zvrací a často i užívají projímadla. Přehlížejí svou podváhu a při pohledu do zrcadla si stále připadají tlustí. Nízká váha u žen také často vede k poruchám menstruačního cyklu.

Anorexie se však více než samotného vzhledu týká duševní pohody a rovnováhy. Postižení mají narušené psychické zdraví, obvykle nízké sebevědomí a minimální sociální život, protože nemoc narušuje jejich každodenní návyky. Cítí nenávist vůči svému tělu a chovají se vůči sobě destruktivně.

Léčba mentální anorexie

Přehlížet anorexii se nevyplácí. Neléčená totiž až v 8 % případů končí smrtí. Léčba anorexie vyžaduje konzultaci s odborníkem a často i hospitalizaci. V případě nemocných dětí a dospívajících doporučujeme začít u obvodního lékaře. Kontaktovat můžete také psychoterapeuta a výživového poradce.